Zika virüsü nedir? Nasıl Bulaşır? Zika virüsü belirtileri ve tedavisi

0
384

Zika virüsü dünyanın belirli bölgelerinde hızla yayılan bir virüstür. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde her gün yeni vakalar bildirilmektedir. Son yıllarda zika virüsü ABD dışındaki ülkelerde de görülmeye başlanmıştır. Türkiye'de Zika virüsü Ekim 2017'de 4 kişide görülmüştür. Bu yazımızda “Zika virüsü nedir?”, zika virüsü belirtileri, zika virüsü aşısı ve tedavisi gibi konu başlıklarını inceleyeceğiz.

Zika virüsü flavivirus virüs ailesine aittir. Bir çeşit sivrisinek türü olan Aedes sinekleri tarafından bulaştırılmaktadır. Aynı sinekler dengue, chikungunya ateşi ve sarı humma gibi hastalıkları da bulaştırmaktadır. Bu sineklerin insanları ısırması sonucu zika virüsü insanlara bulaşmaktadır.

Zika virüsü taşıyan bir sivrisinek tarafından ısırılan kişiler ilk hafta boyunca diğer tüm sivrisineklerden kendilerini korumalıdır. Çünkü diğer sivrisinekler hastayı ısırdığında virüsü alarak başka insanlara taşıyabilirler.

İlk olarak 1947 yılında Uganda’da Zika ormanında keşfedilen Zika virüsü için herhangi bir aşı veya tedavi yöntemi bulunmamaktadır.

Türkiye'de Zika Virüsü

Uzmanlar Türkiye'de Ekim 2017'de 4 Zika virüsü vakası kaydedildiğini belirtmiştir. Bu 4 kişinin Afrika seyahatinden yeni dönen turistler olduğu bildirilmiştir.

Zika virüsüne yol açan sivrisinekler Türkiye'nin Kuzeydoğu illerinde görülmüştür. Zika virüsü taşıyan sivrisinek türlerinin yaz mevsimi yanında kış mevsiminde de yaşayabildiği bilinmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından Zika virüsü hakkında hazırlanan bir raporda Türkiye'de kısa vadede Zika virüsü salgını beklenmediği, ancak uzun vadede riskin mevcut olduğu bildirilmiştir. Raporda özellikle Giresun bölgesinde yayılan bu sivrisinek türlerinin 7 ila 10 yıl arasında Anadolu'nun iç bölgelerine yayılabileceği konusunda uyarı yapılmıştır.

Zika Virüsü Belirtileri ve Teşhisi

Zika virüsünün inkübasyon aşaması tam olarak bilinmemektedir. Ancak uzmanlar inkübasyon sürecinin (ilk belirtilerin ortaya çıkışı) birkaç gün sürdüğünü tahmin etmektedir. Zika virüsü belirtileri dengue gibi diğer hastalıkların belirtilerine benzemekte ve genellikle 2-7 gün arasında devam etmektedir.

zika virüsü belirtileri

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre zika virüsü belirtileri şunlardır:

 • Hafif ateş,
 • Cilt döküntüleri,
 • Konjuktivit,
 • Kas ve eklem ağrıları,
 • Halsizlik,
 • Baş ağrısı.

Zika virüsü belirtileri kronik değildir ve çoğunlukla ölümcül tehlike oluşturmaz. Diğer yandan Zika virüsü taşıyan kişilerin yaklaşık %80’inde hiçbir belirti görülmemektedir.

Zika virüsünü teşhis etmek için ileri düzey bir laboratuvarda kan veya doku numunesi tahlili yapılmalıdır. Sofistike moleküler testler sayesinde Zika virüsü teşhis edilebilir.

Doğmamış Bebeklerde Zika Virüsü Riski

Hamilelikte Zika virüsü bulaşması halinde mikrosefali (baş anormallikleri ve beynin yetersiz gelişmesi) gibi doğum kusurları riski yükselmektedir. Mikrosefali yeni doğan bebeklerde konuşma, hareket ve büyüme geriliğine yol açabileceğini gibi zeka geriliğine de neden olabilir. Bu nedenle hamile kadınlar Zika virüsü görülen bölgelere seyahat ederken dikkatli olmalıdır.

Zika virüsü görülen bölgelerden gelen hamile kadınlarda Zika virüsü olup olmadığı test edilmeli ve sonuçlar gelene kadar partnerleriyle cinsel ilişkiden kaçınmaları gerekmektedir.

Zika Virüsü Aşısı

Halihazırda Zika virüsü aşısı bulunmamaktadır. Ancak son yıllarda Zika virüsü aşısı geliştirmeye yönelik çalışmalar devam etmektedir.

Amerikan Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü araştırmacıları tarafından yürütülen Zika virüsü aşısı geliştirme çalışmalarının yaklaşık 10 ila 12 yıl süreceği tahmin edilmektedir. Ayrıca bir Hint firması olan Bharat Biotech International da Zika virüsü aşısı geliştirmeye çalıştığını bildirmiştir.

Zika Virüsünden Korunmak

Zika virüsü için halihazırda bir aşı ve tedavi yöntemi bulunmadığından Zika virüsünün yayılımının kontrol altında tutulması önem taşımaktadır. Zika virüsünden korunmak için:

 • Sivrisineklerden ve bunların çok bulunduğu yerlerden uzak durunuz,
 • Vücudunuzu tamamen örtecek giysiler giyiniz.
 • Koyu renkli giyecekler sivrisinekleri çektiğinden açık renkli giyininiz.
 • Küçük çocuklar ve yaşlı kişiler sivrisineklerden korunmalıdır.
 • Ev ve diğer yaşam alanları sivrisineklerin gelişimini önleyecek şekilde temiz tutulmalıdır.
 • Sivrisinekler duru su bulunan yerlerde daha çok olabilir. Bu nedenle içinde su bulunan konteynırlarınızı örtünüz veya boşaltınız. Yağmur suyunun birikmesine yol açabilecek çukur alanları doldurunuz.
 • Zika virüsünün tespit edildiği bölgelerde pencerelerinizi kapalı tutunuz.
 • Zika virüsü görülen bölgelerde havuza girmeyiniz.
 • Havalandırması olan otellerde kalınız.

Zika virüsü bulaşan kişiler ne yapmalı?

Zika virüsü ile mücadele eden bir ilaç bulunmamaktadır. Bu nedenle Zika virüsü bulaşan kişiler daha hızlı iyileşmek için aşağıdaki önlemleri almalıdır:

 • Vücudun hızlıca iyileşmesi için istirahat edilmelidir.
 • Su, yeşil çay, meyve suyu ve sebze çorbası gibi sıvılar bolca tüketilmelidir.
 • Sarımsak, zencefil, limon, meyan kökü, oregano gibi antiviral özellikler taşıyan yiyecekler tüketilmelidir.
 • Ateş ve vücut ağrılarını hafifletmek için asetaminofen ağrı kesici kullanılabilir.
 • Kanama riskini arttırabileceğinden aspirin veya diğer steroid olmayan anti-enflamatuvar ilaçlar kullanılmamalıdır.

 

Kaynaklar:


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here