Zona bulaşıcı mı? Zona hastalığı bulaşıcı mıdır? Hangi yollarla bulaşır?

3
459
zona bulaşıcı mı?

Zona hastalığı, varicella-zoster virüsünün neden olduğu bir hastalıktır. Suçiçeği de aynı virüsten kaynaklanmaktadır. Kendi başına zona bulaşıcı olmasa da, Varicella-zoster virüsü bulaşıcıdır. Dolayısıyla zona hastaları virüsü bir başkasına bulaştırarak o kişinin suçiçeği geçirmesine yol açabilir. Yazımızın devamında “Zona bulaşıcı mı?” sorusunu daha açık bir şekilde cevaplandıracağız.

Suçiçeğine neden olan varicella-zoster virüsü kişinin sinir dokularında yaşamı boyunca kalacaktır. Bu süreç boyunca çoğunlukla varicella-zoster virüsü pasif durumdadır. Ancak kişinin bağışıklık sistemi virüse karşı vücudu koruyamazsa, yıllar sonra bile virüs aktif hale gelebilir. Böylece kişide zona hastalığı ortaya çıkar.

Zona bulaşıcı mı? Zona nasıl bulaşır?

zona hastalığı shinglesZona hastası bir kişi varicella-zoster virüsünü daha önce hiç suçiçeği geçirmemiş birine bulaştırabilir. Zira bir kişi suçiçeği geçirmişse, vücudunda virüsle savaşacak antikorlar mevcuttur.

Zona açık ve içinden akıntı gelen kabarcıklara ve kırmızı lekelere neden olur. Bu açık kabarcıklara dokunma yoluyla varicella-zoster virüsü bir başkasına bulaşabilir. Daha önce suçiçeği geçirmediyseniz zona hastası birinin açık kabarcıklarına dokunduğunuzda varicella-zoster virüsü size bulaşabilir. Bu da suçiçeği geçirmenize yol açabilir.

Zona hastalığında kabarcıklar kabuk tuttuktan sonra virüs artık bulaşamaz. Kabarcıklar kabuk tuttuktan itibaren zona bulaşıcı değildir. Aynı şekilde zona hastalığında kabarcıkların üzeri sarıldığında da hastalık bulaşmaz.

Zona hastası birinin tükürüğünden veya burun akıntısından virüs bulaşmaz. Yani zona hastası bir kişinin öksürmesine veya hapşırmasına maruz kalarak virüsü kapma olasılığınız son derece düşüktür.

Zona kimlere bulaşır?

zona hastalığı shinglesSuçiçeği geçirmiş olan bir kişide sonraki yıllarda zona görülebilir. Bunun nedeni suçiçeğine yol açan varicella-zoster virüsünün vücutta reaktif olarak bulunmaya devam etmesidir. Zona her yaştan kişide görülebilir. Ancak çoğunlukla zona 60-70’li yaşlarda görülmektedir.

Zona yaygın bir hastalıktır. Amerika’da nüfusun yarısında 80 yaşından önce zona belirtilerinin ortaya çıktığı bildirilmiştir.

Varicella-zoster virüsü özellikle bağışıklık sisteminin normalden zayıf olduğu dönemlerde aktifleşme eğilimindedir. Bu nedenle zona hastalığı genellikle kişi zaten hastayken veya stres altındayken ortaya çıkmaktadır.

Zona bulaşmaması için ne yapılmalı?

Zona hastalığında varicella-zoster virüsünün bulaşması suçiçeği dönemine göre daha düşük bir olasılıktır. Ancak yine de zona hastalığında içi sıvı dolu kabarcıklar kabuk tutana kadar virüs yoluyla zona bulaşıcı olmaya devam eder.

zona hastalığı shinglesZona hastaları çoğunlukla günlük hayatına devam edebilmektedir. Ancak zona hastaları hastalığı başkasına bulaştırmamak için şu hususlara dikkat etmelidir:

  • Zona bölgesini temiz tutun ve kapatın. Bu şekilde diğer kişilerin zonaya teması engellenmiş olacaktır.
  • Ellerinizi sıklıkla yıkayınız. Zona kabarcıklarına hiçbir şekilde dokunmayınız.
  • Hamile kadınlarla yakın durmayınız. Varicella-zoster virüsü hem anne hem de bebek için tehlikelidir. Zatürre ve doğum kusurlarına neden olabilir. Hamile bir kadına hastalığın bulaştığı düşünülüyorsa, derhal doktora başvurulmalıdır. Özellikle daha önce suçiçeği geçirmemiş kadınlar ve suçiçeği aşısı vurulmamış kadınlar dikkatli olmalıdır.
  • Diğer riskli gruplara dikkat ediniz. Prematüre bebeklerden, düşük kiloyla doğan bebeklerden ve henüz suçiçeği geçirmemiş veya suçiçeği aşısı vurulmamış çocuklardan uzak durunuz. Ayrıca HIV hastaları, organ nakli yapılan kişiler, bağışıklık baskılayıcı ilaç kullananlar ve kemoterapi alan kişilerde bağışıklık sistemi zayıf olduğundan hastalığa daha kolay yakalanabilirler.

Zona Aşısı

aşı

Zona aşısı suçiçeği aşısından farklıdır. Zona aşısı zonaya yakalanma olasılığını ve buna bağlı olarak ortaya çıkan sinir ağrısını hafifletmeyi amaçlar.

60 yaş üzeri kişilere zona aşısı tavsiye edilir. Zona aşısı vurulmadan önce doktorunuzla görüşünüz.

kalp

Siz de zona hastalığı konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!


Paylaş

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here