Zyrtec Alerji İlacı Kullanımı ve Yan Etkileri

0
13814
İlaçlar

Zyrtec (setirizin) vücuttaki doğal histamin kimyasalının etkilerini azaltan bir antihistamin ilaçtır. Histamin hapşırma, kaşıntı, gözlerde sulanma ve burun akıntısı gibi alerji semptomları ortaya çıkarmaktadır. Zyrtec hapşırık, kaşıntı, gözlerde sulanma ve burun akıntısı gibi nesle veya alerji semptomlarını tedavi etmek için kullanılmaktadır. Ayrıca kronik ürtiker kaynaklı kaşıntı ve şişme tedavisinde de Zyrtec kullanılabilmektedir. Bu yazımızda Zyrtec kullanımı, Zyrtec yan etkileri ve Zyrtec doz bilgileri hakkında bilgi vereceğiz.

Zyrtec Hakkında Önemli Bilgiler

Zyrtec düşünceyi veya tepkilerinizi etkileyebilir. Bu nedenle Zyrtec kullanırken araç kullanma gibi dikkat isteyen faaliyetlere karşı dikkatli olunması gerekmektedir. Alkol kullanımı Zyrtec ilacının belirli yan etkilerini arttırabilir.

Yan etkileri arasında uyku haline neden olma bulunan ilaçlar kullanıyorsanız bu ilaçlardan doktorunuza bahsediniz (örneğin diğer grip ve nezle ilaçları, narkotik ağrı kesiciler, uyku ilaçları, kas gevşeticiler, felç ilaçları, depresyon ilaçları veya anksiyete ilaçları). Bu ilaçlar Zyrtec’in neden olduğu uyku halini arttırabilir. Semptomlarda bir iyileşme görülmüyor ise ve aynı zamanda ateşiniz varsa derhâl sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Zyrtec Kullanmadan Önce

Setirizin akerjisi bulunan kişiler Zyrtec ilacını kesinlikle kullanmamalıdır. Bu ilacın sizin için güvenli olup olmadığını bir uzmana danışınız.

Hamilelikte Zyrtec Kullanımı

Hamilelikte Zyrtec kullanımı ile ilgili olarak bebeğe zarar verdiği yönünde bir bilgi yoktur. Ancak her hamilelik farklı olduğundan hamilelikte Zyrtec kullanımı öncesi mutlaka doktorunuza danışınız.

Setirizin maddesinin anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Emzirme döneminde olan anneler Zyrtec kullanmadan önce doktora danışmalıdır.

Zyrtec Ne Kadar Kullanılmalı?

Zyrtec prospektüsünde yazıldığı veya doktorun gösterdiği şekilde kullanılmalıdır. Zyrtec önerilen dozdan daha az veya daha fazla kullanılmamalıdır.

Daha yaşlı yetişkinlerde normalden daha az doz kullanılabilir. Bu konuda doktorun talimatlarına uyulmalıdır. Zyrtec’i yiyeceklerle birlikte veya tek başına alabilirsiniz.

Tableti bütün olarak yutmayın. Ağzınızda erimesini sağlayın ancak çiğnemeyin. Tablet ağzınızda eridikçe yutkunun. Tabletin çözülmesine yardımcı olmak için su içebilirsiniz.

Verilen şırınganın ile ya da özel doz ayarlayıcı kaşık ile sıvı miktarı ölçün. Doz ayarlayıcı bir aracınız yoksa eczaneden edinebilirsiniz.

Semptomlar iyileşmezse, kötüleşmeye devam ederse ve ateş yükselirse doktora başvurunuz.

Zyrtec ısı ve nemden uzakta, oda sıcaklığında saklanmalıdır. Bu ilacın sıvı halde olanı dondurulmamalıdır.

Zyrtec Doz Bilgisi

 • Yetişkinlerde Alerjik rinit için Zyrtec kullanımında günde 1 kere 5 ila 10 mg, ağız yoluyla veya çiğneyerek
 • Yetişkinlerde ürtiker için Zyrtec kullanımında günde 1 kere 5 ila 10 mg çiğneyerek,

Bebeklerde ve çocuklarda alerjik rinit tedavisinde Zyrtec kullanımında (Zyrtec bebeklerde ve çocuklarda doktora danışmadan kullanılmamalıdır);

 • 6 ay – 2 yaş arasında günde 1 kere 2.5 mg. 12. Aydan sonra günde 2 kez 2.5 mg verilebilir.
 • 2-5 yaş arası çocuklarda Zyrtec günde bir kere 2.5 mg. Daha sonra iki doza bölünerek günde 5 mg’a çıkarılabilir.
 • 6 yaş ve üstü çocuklarda Zyrtec günde bir kere 5-10 mg, ağız yoluyla veya çiğneyerek alınabilir.

Bebeklerde ve çocuklarda ürtiker tedavisinde Zyrtec (Zyrtec bebeklerde ve çocuklarda doktora danışmadan kullanılmamalıdır);

 • 6 ay – 2 yaş arasında günde 1 kere 2.5 mg. 12. Aydan sonra günde 2 kez 2.5 mg verilebilir.
 • 2-5 yaş arası çocuklarda Zyrtec günde bir kere 2.5 mg. Daha sonra iki doza bölünerek günde 5 mg’a çıkarılabilir.
 • 6 yaş ve üstü çocuklarda Zyrtec günde bir kere 5-10 mg, ağız yoluyla veya çiğneyerek alınabilir.

Zyrtec zamanında alınmazsa ne olur?

Kaçırdığınız dozu mümkün olan en kısa zamanda alınız. Eğer bir sonraki doz zamanı yaklaştıysa kaçırdığınız dozu atlayabilirsiniz. Dozu kaçırdığınız için bir sonraki dozda fazla ilaç almayın.

Zyrtec Yan Etkileri

Zyrtec kullanırken alerjik reaksiyon göstermeniz halinde derhal bir sağlık kuruluşuna başvurunuz. (örneğin nefes alma güçlüğü, yüzde, dudaklarda, dilde veya boğazda şişlik)

Aşağıdaki belirtilerin ortaya çıkması halinde ilacı almayı derhal durdurunuz ve yardım alınız

 • Kalp atışında hızlanma veya düzensizlik
 • Güçsüzlük, titreme veya uyku problemi (insomnia)
 • Hiperaktivite
 • Zihin bulanıklığı
 • Görme problemleri
 • İdratda azalma

Zyrtec’in yan etkileri arasında şunlar yer alır:

Diğer ilaçlar Zyrtec’i etkiler mi?

Zyrtec’in uyku yapan diğer ilaçlarla birlikte alınması uyku etkisini arttıracaktır. Uyku ilacı, narkotik ilaçlar, kas gevşeticiler, anksiyete ilaçları, depresyon ilaçları veya felç ilaçları kullanıyorsanız Zyrtec kullanmadan önce doktorunuza danışınız.

Reçeteli ve reçetesiz ilaçlar, vitaminler ve bazı bitkisel ürünler setirizin ile etkileşime girebilir. Bunlar hakkında da doktora danışılmalıdır.

Kaynaklar:


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here